Det blev så att vi kunde i princip bocka av allt det som stod på ”todo” listan.
Skogarböden hade jag satt på listan att göra nästa gång jag åker till Akureyri men så hade de ett extra erbjudande som vi inte kunde avstå. Jag och Birna åkte dit vid två-tiden. Badet påminner en hel del om Skylagoon och även om det är en mindre version så gillade jag det skarpt, Här kunde gå i bastun hur mycket du ville och badet ligger vackert beläget med en lummig skog runt badet men som ändå ger glimtar av en fantastisk utsikt.

Onsdagskvällen var helt magiskt fin. Vi åkte till Kjarnaskogur som faktiskt påminner en hel del om Sverige. Stora härliga träd och när klarblå himmel och ljummen kväll så kunde jag verkligen känna Sverigekänslan.










Avslutningsvis så bodde vi uppe på the highlands och när du kommer in i det huset så får du en sådan wow-kännsla. Disas första kommentar är att ”varför bodde vi inte här hela tiden”? Jag kan inget annat än att hålla med henne. Vilken stuga, vilken utsikt och vilket wow 🙂
Stugan blev så populär av alla tjejerna så det slutade med att det blev övernattningsparty med de andra och ja, det var som att du ville inte gå och sova den här kvällen.
Veckan har varit helt fantastisk på många sätt och vis och Akureyri är en stad som ligger mig mycket varmt om hjärtat.